Replika přistávacího modulu kosmické lodi Vostok v Planetáriu Praha

12. dubna 2016 8:30 - 31. prosince 2017 20:00
+ Vložit novou akci pro děti
reklama
Ekologické látkové pleny

Nové designy látkovek, dřevěné hračky a doplňky pro maminky - Bebo.cz

České dřevěné hračky

Krtek, puzzle, skládanky, auta, logické, pro nejmenší, kostky a další.

Montessori školka

Vytváříme to nejlepší prostředí pro rozvoj vašich dětí.

Inzerujte zde!

Máte zájem o reklamu? Kupte si textový odkaz na této pozici!

Do foyeru pražského Planetária dorazila replika přistávacího modulu kosmické lodi Vostok 1, kterou letěl do vesmíru první kosmonaut světa, Jurij Gagarin. Od 12. dubna 2016 je vystavena pro návštěvníky Planetária Praha v rámci 55. výročí letu prvního člověka do vesmíru.

Raketa Vostok vynesla Gagarina do kosmu 12. dubna 1961. Člověk tehdy poprvé opustil planetu Zemi. Autory modulu jsou sami pracovníci pražského planetária. Replika se maximálně podobá originálu i co do použitých materiálů, je z hliníku, pryskyřice železa i laminátu. Uvnitř se nachází přístroje, které měl v modulu Gagarin, a celý vnitřek je vypolštářkovaný. Důvodem nebylo uchránit kosmonauta před potlučením, ale látka měla zakrýt přístroje, které se instalovaly na poslední chvíli.

V rámci tohoto významného výročí si pražské planetárium připravilo také doprovodný program. Na každou sobotu a neděli je připraven program Let člověka do vesmíru. Návštěvníkům má odpovědět na otázky, které se s Gagarinovým letem pojí.

Maketa představuje modul kosmické lodi po přistání. Oproti skutečnosti je v ní zasunuto katapultovací sedadlo, které se vystřelilo ve výšce zhruba sedmi kilometrů a přistávalo s kosmonautem samostatně. Sedadlo uvnitř lodi dává lepší představu o prostorovém uspořádání a funkci jednotlivých systémů.

Při startu a v průběhu letu byla kabina pokryta hliníkovými panely, které odrážely sluneční světlo, většina z nich se během průletu atmosférou při přistání odtrhala a začal se odtavovat tepelný štít. Naše maketa zachycuje stav po přistání – část tepelné ochrany je odtavená, povrch je značně nerovný.

Maketa je vyrobena z ocelových a hliníkových profilů. Na vnější stranu je nanesena izolační pěna, která je pokryta vrstvou skleněných vláken. Interiér lodi je vybaven jako při letu Gagarina do vesmíru. Stejně jako ve skutečnosti jsou stěny pokryty textilním materiálem.
 

Kde najít a jak kontaktovat organizátory akce Replika přistávacího modulu kosmické lodi Vostok v Planetáriu Praha

Adresa: Praha 7
GPS: 50°6'23.87"N, 14°25'8.05"E
Telefon: +420 220 999 001
E-mail: mailto:planetarium@planetarium.cz
Web: http://www.planetarium.cz

Fotogalerie akce Replika přistávacího modulu kosmické lodi Vostok v Planetáriu Praha

Diskuze k akci Replika přistávacího modulu kosmické lodi Vostok v Planetáriu Praha

comments powered by Disqus
TOPlist